Puszcza Białowieska

Mogą Państwo zwiedzić tak wiele w okolicy!

Puszcza Białowieska to doskonałe miejsce na wypoczynek w ciszy i spokoju. Przebywając na Podlasiu to najważniejszy punkt do odwiedzenia. To tutaj znajduje się ostatni naturalny las na niżu Europy. Las, do powstania którego nie przyczyniła się ludzka ręka.
Białowieski Park Narodowy, który znajduje się na terenie Puszczy Białowieskiej jest domem dla 809 gatunków roślin naczyniowych, ponad 3 tys. gatunków roślin zarodnikowych i grzybów, prawie 200 gatunków mchów i 283 gatunki porostów. Naukowcy odkryli tu ponad 8 tys. gatunków bezkręgowców, ok. 120 gatunków ptaków lęgowych oraz 52 gatunki ssaków. Warto dodać, że do tej pory odkryto i zbadano prawdopodobnie tylko połowę gatunków zamieszkujących Puszczę. Każdy kto tu przyjedzie natychmiast poczuje wspaniałą energię jaka krąży w lesie. Stare, pierwotne drzewostany w Puszczy wyróżniają się obfitością martwego drewna w różnych stadiach rozkładu i obecnością gatunków typowych dla lasów naturalnych. To one nadają charakteru dla tego wyjątkowego miejsca w Europie. Kolorytu dodają także ptaki. W Puszczy Białowieskiej spotkamy tu np. sóweczkę, dzięcioła trójpalczastego i białogrzbietego; z chrząszczy – żerdziankę Urussowa, pachnicę dębową, rozmiazga kolweńskiego; z motyli – lotnicę zyskę, szlaczkonia torfowca. Wiele z nich występuje na nielicznych obszarach poza Puszczą Białowieską.
Park to interesujący pod względem historycznym i kulturowym obszar. Jednym z obiektów jest Park Pałacowy. Powstał on na przełomie XIX i XX wieku w otoczeniu wznoszonego w latach 1889 – 1894 pałacu carskiego. Na jego terenie mieści się m.in. najstarszy budynek w Białowieży – drewniany dworek z 1845 r. oraz najstarszy zabytek w Białowieży – obelisk z piaskowca, upamiętniający polowanie Augusta III Sasa w 1752 r. W Parku Pałacowym znajduje się zespół zabytkowych budynków historycznych. Wczasy w Hajnówce i Białowieży są więc doskonałą okazją do zwiedzenia i poznania bliżej tego wyjątkowego miejsca na Podlasiu.

TELEFON DO REZERWACJI:

+48 502 433 132

+48 503 161 092